Telefon Numaralarımız Değişti 
Tek Numara

(312) 911 4 911

Evde Deneme Süresi

İlk birkaç hafta sizin için deneme sürecidir ve doktorunuz semptomların tedavisinde ki ilerlemeye karar verir. CPAP ekipmanıyla mücadele etmek, partnerlerin veya ev halkının cihaza reaksiyonları ilk zamanlar zor gelebilir. Bir CPAP kullanıcısıyla konuşmak yardımcı olabilir. Doktorunuz CPAP a alışma sürecinizde tavsiyelerde bulunacak ve size yardımcı olacaktır.

CPAP Cihazını Evde Kullanırken Nelerle Karşılaşabilirsiniz?

CPAP cihazının ve hortumlarının pozisyonları tercih ettiğiniz uyku pozisyonuyla uygun olmalıdır. Bazı hastalar hortumları yatak başlarının üzerinden getirmeyi tercih ederken, bazıları omuzlarının üzerinden kullanmayı tercih eder. Her iki yöntemi de denemeli ve sizin için konforlu olan yöntemi seçmelisiniz. CPAP cihazını ilk kez kullandığınızda, nefes alıp verirken normalin dışında bir basınç hissettiğinizi fark edeceksiniz. Nefes verirken, gelen hava akışına karşı nefes verdiğiniz için, bir miktar direnç hissetmeniz normal. Nazal maske/yastık takarken ağzınızı kapalı tutmanız önerilir. Eğer ağzınızı açarsanız, hava dışarı kaçar. Bu durumda rahatsız hissedebilirsiniz. Eğer gece uyanır ve cihazın basıncından dolayı rahatsızlık hissederseniz, cihazı kapatın ve maskeyi birkaç dakikalığına yüzünüzden çıkarın. Maskeyi yeniden taktığınızda, cihazı tekrar çalıştırmadan önce rahat olduğuna emin olun ve ağzınız kapalıyken yavaşça nefes alıp verin.

Nemlendirme

Bazı hastalar CPAP kullanırken burun tıkanıklığı yaşamışlardır. Doktorunuz bu durum devam ederse burun spreyi reçete edebilir. Bazı hastalar, özellikle kış aylarında, CPAP kullanırken burunlarında, ağızlarında ve gırtlaklarında kuruluk yaşamışlardır. Eğer maskeden gelen hava soğuk ve uykunuzu bölüyorsa, bu problemle baş edebilecek bazı çözümler mevcuttur. CPAP kullanıcıları için en bilinen çözüm ısıtıcılı nemlendirici cihazıdır. Bu cihaz CPAP cihazına tutturulur ve cihazdan gelen havayı ısıtır ve nemlendirir. Isınmış, nemlenmiş hava, hastanın konforu için, boğazdaki ve burundaki kuruluk belirtilerini azaltır. Daha fazla bilgi için doktorunuza başvurunuz.
Hikoneb Inhalation Expert Logo logo devilbiss SleepOne Logo Ecoaspir Logo
PureBreath Logo hirtz logo