Telefon Numaralarımız Değişti 
Tek Numara

(312) 911 4 911

Başlarken

CPAP Sisteminizi ilk defa kullanırken nefes alırken basınç hassasiyetini fark edeceksiniz. Nefes alırken bilinçli olarak maskeyi çıkarmak isteyeceksiniz. Bu normal bir durumdur ve uyuduğunuz zaman otomatik olarak meydana gelecektir. Eğer nazal maske veya yastık kullanıyorsanız ve ağzınızı açıyorsanız hava dışarı sızacaktır. Bu hoş bir duygu değildir. Ağzınızı kapalı tutmaya çalışın. CPAP da bulunan erteleme zamanlayıcısı veya rampa sistemi bu problemlerin üstesinden gelmenizi sağlayacaktır. Basınç bir süre sonra konforlu seviyeden size reçete edilen seviyeye doğru gitgide artacaktır. Yüksek basınçlar(tipik olarak 5-20cm/H2O) göğüs kafesi ve abdominal bölgede rahatsızlığa neden olur ve hava yutma nedeniyle de rahatsızlık verebilir. Doktorunuz bu tip problemler için sizi yönlendirecektir.

CPAP Maskesi

Maske CPAP terapisinin önemli ve yararlı bir parçasıdır. Hastaların tedaviye uyumunun çok önemli bir parçası doğru takılmış bir maskedir. Yaygın olarak gece maske takmaya alışmak bir süre alır. CPAP terapinin verimli olmasını sağlamak için yüz ve maske arasında iyi bir birleşim olması çok önemlidir. Eğer herhangi bir boşluk olursa hava kaçağı olacaktır ve çıkan gürültü nedeniyle hasta uyanacaktır. Aynı zamanda bu CPAP sisteminin toplam basıncını etkileyerek tedavinin etkinliğini azaltır. Maskeyi çok sıkı olarak takmak gerekli değildir. Gereksiz bir sıkılık yerine konforlu ve iyi ayarlanmış bir maske takımı yeterli hava yalıtımını sağlayacaktı. Bazen maskenin üst ağız kısmındaki çok küçük delikler aşırı sıkma yapmaması için tercih edilebilir, ancak göz doğrultusunda olan hava akışını göz irritasyonunu önlemek amacıyla önlemelisiniz. Aşırı sıkan CPAP maskesi kullanan hastalarda yüzde yara veya izler oluşabilir. Yaralara rağmen tekrarlanarak her gece maske kullanımı bu yaraların daha kötü bir hale gelmesine sebep olacağından, terapiyi daha az tolere edilebilir ve uzun vadede uyumu zorlaştırır hale getirebilir. Bazı ağızdan nefes alan hastalar full face maske kullanımından yarar sağlayacaklardır. Bazı klostrofobik hisseden geleneksel nazal ve full face maske kullanıcıları, nazal yastık ve oral arabirimler tercih edebilir. Doktorunuz sizi en uygun maske seçimi konusunda yönlendirecektir. Ayrıca şunu unutmamalısınız ki etkili bir CPAP terapisi için birçok maske çeşidi mevcuttur.

CPAP Maskesinin Takılması

CPAP maskesinin düzgün takılması CPAP terapisinin başarıya ulaşması için çok önemlidir. Hastanın CPAP terapisi için uygun olduğuna karar verildiği zaman, cihaz ve maske belirlenecektir. Uzman doktorlar yeni kullanıcıların burun ve/veya ağzın etrafında düzgün bir sızdırmazlık sağlaması için doğru maske takmalarına yardımcı olacaklardır. Bunun yanı sıra, birçok tedarikçi ve üretici CPAP maskelerinin takılmasıyla ilgili yararlı ipuçları sağlamaktadır. Maskenin kaçak olacak kadar gevşek olmaması önemlidir. Eğer gevşek olursa kaçak oluşur ve kaçan hava ıslık sesine neden olur ve terapi daha az etkili olur. Maskenin çok sıkı olmaması da bir o kadar önemlidir. Maskenin sıkı olması burunda yara oluşmasına sebep olabilir. CPAP cihazı açıldığı zaman, bantlar maske konforlu bir şekilde takılıncaya ve herhangi bir hava kaçağı olmayıncaya kadar ayarlanabilir. Normal uyku pozisyonunuzu aldıktan sonra bantların tekrar ayarlanması gerekebilir.

Genel Nazal Problemler


• Nazal İrritasyon

Bazen CPAP tedavisi burun yolunda akıntıve ya nemlilik(bahar nezlesi, saman nezlesi… vb) gibi irritasyonlara sebep olabilir. Bu durum kendi kendine düzelebilir ve ya nazal sprey kullanımı burun yolundaki infl amasyonu ve ya kuruluğu gidermede iyi bir tedavi yöntemidir.

• Nazal Tıkanıklık

Eğer burnunuz kapandıysa veya gece tıkandıysa CPAP kullanımına devam etmeniz mümkün olmaz. Eğer bir soğuk algınlığı geçiriyorsanız CPAP kullanımına geçene kadar ara vermelisiniz. Nazal dekonjestanlar burun tıkanıklığını gidermede yardımcıdır
ama uzun vadede kullanılmamalıdır. Eğer bu durum sürerse doktorunuza başvurmalısınız.

• Burun Kuruluğu

Bazı hastalar devam eden bir burun ve boğaz kuruluğu yaşamaktadırlar. Eğer böyle bir durumla karşılaşılırsa ısıtıcılı nemlendirici iyi bir çözüm olabilir. Ancak bunu kullanmadan önce doktorunuza başvurmalısınız.


Sıkça Sorulan Sorular


• CPAP cihazına alışmak ne kadar zaman alır?

  Çoğu hasta terapiye 1-2 haftada uyum sağlamaktadır ancak zaman zaman bu süre maske ile uyuma hassasiyetine bağlı olarak artabilir.

• Semptomlardaki azalmayı ne zaman fark ederim?

  CPAP sistemini kullanmaya başladıktan birkaç gece sonra ani düzelmeyi fark etmelisiniz.

• CPAP cihazımı ne kadar sıklıkla kullanmalıyım?

  CPAP cihazını her gece kullanmalısınız. Eğer kullanmazsanız gün içindeki uykulu hali, horlama ve apne şikayetleriniz tekrar edecektir.

• CPAP cihazımın basıncının sürekli değiştirilmeye ihtiyacı var mıdır?

  CPAP ın ayarlarının ilk olarak yapıldığı andaki sabitlenmiş basıncında kalması tercih edilir. Ancak önemli bir kilo kaybınız varsa basıncı azaltmak mümkün olabilir. Bu konuda doktorunuz tarafından yönlendirilmelisiniz.

• OSA Rahatsızlığımın tedavisi mümkün mü, CPAP kullanımını kesebilecek miyim?

  OSA bilinen bir tedavisi olmayan, uzun süren bir durumdur. Ancak buna rağmen, CPAP terapisi CPAP sistemini kullanmaya devam edildiği sürece uyku apnesini kontrol altına alacaktır.

• Cpap Cihazını kullanıyorum fakat yeterli gelmiyor. Ne yapmalıyım?

  Cpap cihazının artık yeterli gelmediğini hissediğiniz zaman doktorunuza başvurunuz. Tekrar uyku laboratuvarında yatıp değerlerinizin kontrolünün yapılması gerekebilir. Değerleriniz artmış olabilir, bu durumda Cpap cihazınızın ayarları değiştirilebilir veya AutoCpap yada Bpap/Bipap cihazları önerilebilir.

• Cpap cihazının faydaları nelerdir?
  
  Cpap cihazı siz uykudayken düzensiz nefes alış verişlerinizi düzene koyarak rahat uyumanızı sağlar.

• Cpap cihazının zararları nelerdir?

  Cpap cihazının herhangi bir zararı yoktur. Aksine sizin uyku kalitenizi arttırdığı için fayda sağlayan bir tedavi yöntemidir.

• Cpap cihazı ne işe yarar?

  Uyku apnesi ve uyku hastalıklarında kullanılan cpap cihazı, uyku esnasında yaşanan solunum bozukluklarını, horlamayı gibi sorunlarınızı ortadan kaldırarak daha rahat ve kesintisiz uyumanızı sağayan bir cihazdır.

• Cpap cihazım geceleri kendiliğinden kapanıyor. Sebebi ne olabilir?

  * Eğer cihazına ait otomatik kapama özelliği aktifse ve maskeniz fazla gevşek ise hava kaçırdığı için cihaz maskenin takılı olmadığını algılayarak kapanıyor olabilir.
  * Elektrik fişinin tam ve doğru takılı olduğundan emin olun.
  * Cihazı veya varsa güç kaynağını battaniye vb. nesneler ile kapatmayınız/sarmayınız.
  * Filtrenin temiz olduğundan emin olunuz.
  * Gece elektrik kesintisi olmuş olabilir. Bu durumda cihazınızın otomatik açma özelliği aktif değilse cihaz kapalı kalmıştır.


Hikoneb Inhalation Expert Logo logo devilbiss SleepOne Logo Ecoaspir Logo
PureBreath Logo hirtz logo